Mąka kokosowa jest popularnym zamiennikiem zwykłej mąki, ponieważ zawiera stosunkowo mało węglowodanów, a jednocześnie jest bogata w białko i błonnik. Jest również naturalnie bezglutenowa. Jednak stosowanie jej w wypiekach nie jest najprostsze.
Ponieważ zainteresowanie dietami bezzbożowymi wciąż rośnie, wiele osób szuka i stosuje zamienniki zwykłej mąki pszennej do pieczenia. Ale zanim użyjesz w danym przepisie innej mąki, szczególnie kokosowej, to powinnaś wiedzieć o kilku rzeczach.
Co to jest mąka kokosowa?
Mąka kokosowa to miękka, naturalnie bezglutenowa mąka wytwarzana z suszonego miąższu kokosowego. Jest naturalnym produktem ubocznym produkcji mleka kokosowego. Kiedy producenci tłoczą kokosowe mleko, pozostają kawałki mięsa kokosowego. Następnie suszą mięso kokosowe w niskiej temperaturze i mielą je, aż powstanie miękki, drobny proszek, który następnie nadaje się do pieczenia.
Jakie są zalety mąki kokosowej? Czy warto używać mąki kokosowej?
Mąka kokosowa jest bogatsza w wiele składników odżywczych od tradycyjnych mąk na bazie ziarna. Jest również naturalnie bezglutenowa, więc jeśli jesteś na diecie bezglutenowej z konieczności lub z wyboru, możesz się nią cieszyć.
Mąka kokosowa ma dość wysoką zawartość białka, błonnika i tłuszczu oraz stosunkowo niską zawartość węglowodanów w porównaniu z innymi mąkami. Jedna porcja dwóch łyżek stołowych zawiera aż 5 gramów błonnika i 3 gramy białka, a także 1,5 grama tłuszczu. To połączenie składników odżywczych — błonnika, białka i tłuszczu – sprawia, że jest tak sycąca.
Jest również wyjątkowo bogata w mangan, niezbędny składnik odżywczy, pełniący wiele ważnych funkcji w organizmie. Mangan pomaga m.in.: w utrzymaniu zdrowia kości i pomaga twojemu ciału lepiej wykorzystywać inne składniki odżywcze, takie jak cholina i biotyna. Co więcej, działa jako silny przeciwutleniacz i przeciwzapalny składnik odżywczy.
Oprócz manganu kokos zawiera również inne śladowe minerały, takie jak żelazo, potas, fosfor, selen i witamina B6.
Pieczenie z mąką kokosową
Mąka kokosowa jest powszechnie stosowana do pieczenia, w szczególności w wypiekach bezglutenowych. Może być używana do robienia ciast, ciastek, pieczywa i babeczek. Chociaż jest to wszechstronna mąka do pieczenia, jej użycie może być trudne. Na początku przygody z tą mąką, warto polegać na sprawdzonych przepisach.
Mąka kokosowa jest szczególnie chłonna, a bardzo mała ilość mąki pochłonie bardzo dużą ilość płynu. Ma również tendencję do wysuszania wypieków. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie efektowi suszenia jest użycie dużej ilości jaj podczas pieczenia. Białko w białkach jaj pomaga nadać strukturę wypiekom, a żółtka zapewniają wilgoć.
Potrawy z mąki kokosową często mają ziarnistą konsystencję, więc najlepiej dokładnie przesiej mąkę przed upieczeniem. Ponadto dobrą praktyką jest oddzielanie jaj, mieszanie mąki z żółtkami, a następnie ubijanie białek na sztywno przed dodaniem do wypieku.
Wady używania mąki kokosowej
Podczas gdy mąka kokosowa jest bogata w białko, błonnik, tłuszcz i wiele mikroelementów, jest również bogata w salicylany. Salicylany są naturalnie występującymi substancjami chemicznymi w wielu zdrowych produktach spożywczych, takich jak truskawki, cytrusy i kokos. Niektóre osoby reagują negatywnie na salicylany, które mogą zaostrzać bóle głowy lub przyczyniać się do dolegliwości skórnych, takich jak egzema. Osoby wrażliwe na te związki, najlepiej, aby unikały kokosa i produktów z niego wykonanych.
Mąka kokosowa może być również ziarnista i może nadać wypiekom lekki, ale wyraźny smak kokosowy. Chociaż może to być przyjemne doświadczenie, jak w przypadku np. ciasta kokosowego, to w niektórych przepisach ten smak jest niepożądany. Wymieszaj z innymi alternatywnymi mąkami, aby uzyskać lepszy i bardziej zrównoważony smak.
Zastępowanie mąki kokosowej mąką pszenną.
Praca z mąką kokosową jest trudna, ponieważ nie jest to mąka na bazie ziarna. Nie możesz zastąpić mąki kokosowej w stosunku 1: 1 mąką uniwersalną ani na odwrót. Ponadto każda 1/4 szklanki mąki kokosowej zazwyczaj wymaga jednego jajka zarówno pod względem wilgotności, jak i struktury. Może być również konieczne zwiększenie innych płynów w przepisie lub niewielkie dostosowanie czasów pieczenia.
2 komentarze
Ale – nie zawiera glutenu i nie robi nam w żołądku czy jelitach żadnego balaganu 😀
Super, bardzo pomocne informacje 👍😁