Czerwiec to sezon na rabarbar a ja zdradzę Ci kilka ciekawostek dotyczących tego warzywa. Oj tak, niespodzianka! Rabarbar nie jest owocem, a warzywem. Im bardziej czerwone części rabarbaru, tym słodsze jest to warzywo. Warto wiedzieć, że rabarbar polecany jest dla osób dbających o linię, jest bogaty w błonnik a w 100g znajdziemy zaledwie 20 kcal! Zawiera wiele wartościowych składników, takich jak: witamina C, beta karoten, fosfor, żelazo i magnez. Zatem wiele plusów.
Składniki:
Baza ciasta
- 3 żółtka
- 60 g ksylitolu/erytrolu lub 3 łyżki pasty daktylowej
- 100 g masła
- 150 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 60 g mąki ziemniaczanej lub budyniu waniliowego (bez cukru)
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Wierzch ciasta:
- 2 łyżki płatków migdałowych lub wiórków kokosowych
- 100 g ksylitolu/cukru
- 3 białka
Masa owocowa:
- 500g rabarbaru + 100g malin
- 1 budyń waniliowy (ok. 35g)
- 2-3 łyżki pasty daktylowej
Wykonanie ciasta:
Suche składniki na spód ciasta wsypać do miski. Dodać pokrojone w małe kawałki zimne masło. Rozdrobnić między palcami, aż do uzyskania konsystencji „mokrego piasku”. Dodać potem 3 żółtka i zagnieść jednolite ciasto formując kulę. Owinąć papierem śniadaniowym i wstawić do lodówki przynajmniej na pół godziny.
Rabarbar obrać i pokroić na małe kawałki, wrzucić do garnka. Dodać 2 łyżki pasty daktylowej i powoli podgrzewać, aż puści maksymalną ilość soku (5-10min). Pilnować, aby owoce się nie rozgotowały. Na koniec wrzucić maliny i podgrzać kolejne 2 minuty. Dodać budyń i całą masę ównomiernie wymieszać do zgęstnienia (można wymieszać budyń z 2 łyżkami wody lub mleka i połączyć z rabarbarem). Masa nie powinna być za gęsta. Odstawić do wystudzenia.
Ubić pianę z białek. Pod koniec ubijania powoli łyżka po łyżce dodawać cukier lub ksylitol cały czas ubijając. Następnie wyjąć i rozwałkować ciasto z lodówki na kształt i wielkość foremki. Część zostawić na zrobienie rantu dookoła tortownicy. Placek wyłożyć na spód foremki i uformować rant wokół formy. Podziurkować widelcem. Na gotowy spód wyłożyć masę owocową. Na wierzch wyłożyć ubitą pianę z białek. Na koniec posypać płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.
Piec 50 minut w 180°C. Po 15-tu minutach przykryć wierzch folią, żeby beza się za bardzo nie zrumieniła.
Zaamaist amlin możesz użyć jabłek lub innych słodkich owoców.
Najnowsze komentarze